ARIESU DE CAMP

• Jud. Maramures
  • Tel: 0744529901
  • Email: ariesdecamp@yahoo.com

Biserica: Hramul „Nasterea Maicii Domnului”
Biseriva veche construita din lemn a ars in 1931. Noua biserica s-a construit in 1935 incepandu-se zidirea in 1938, materialele din care este construita fiind caramida nearsa.
Credinciosi – numar suflete - 265

___________________________________

Pr. STOICA CALIN-BOGDAN

Satul Ariesul de Camp, situat la o distanta de 5 km fata de centrul de comuna Ardusat, a luat fiinta cu un numar restrans de case pe locuri defrisate din padurea existenta în acea perioada, defrisare care a continuat în scopul asigurarii terenurilor agricole.
Viata sociala, administrativa a satului s-a aflat din cele mai vechi timpuri legata de centrul de comuna Ardusat.
Ardusatul este asezat la poalele Codrului, pe un promontoriu situat la o altitudine de circa 250 m, acolo unde Somesul, îndreptandu-se spre apus, îl desparte de lantul vulcanic al Muntilor Oas; comuna este atestata documentar din anul 1231 sub denumirea Erdezat si pe parcursul timpului a avut diferite denumiri: Erdezat, Erdew Cshada, Erdewdzut, Erdewzada, Erdodszada.
În anul 1424 comuna apartinea familiei Dragfi, iar în anul 1569 comuna apare sub denumirea „Voievodatul Ardusatul Romanesc", avand o populatie majoritara formata din romani. În perioada dintre anii 1810 si 1944, Ardusat-ul împreuna cu Ariesul de Camp si Coltirea devin mosie a contelui Degenfeld.
Prima scoala pentru romani, din Ardusat, s-a înfiintat în anul 1768 avandu-l învatator din 1770 pe Ioan Buda. În acelasi an, învatator la Ariesul de Camp era Simion Pop, iar la Coltirea, Stefan Drago.
În 1876, Ardusatul, Ariesul de Camp, Coltirea faceau parte din „plasa" Baia Mare, împreuna cu alte 38 de localitati. Acesta avea 236 de case cu 1.271 de locuitori romani si maghiari. Un eveniment important pentru romanii din împrejurimi a fost aparitia la Baia Mare a primului ziar romanesc din zona, cu titlul "GUTINUL", ziar social, literar si economic, editat de Michail Molnar si Gavril Sabo. La el a colaborat si preotul Dionisie Bran din Ardusat, cu articole ale edinelor Reuniunii cantorilor-învatatori Ardusat-Somes. Aparitia lui n-a durat decat un an, dar publicatia a fost mijlocitorul cultivarii gustului pentru frumos al cititorilor, ba chiar contribuind la trezirea constiintei nationale, ultimul sau numar aparut la 26 martie 1890.
În 1892, populatia comunei era cifrata la: 1.288 de romani ce posedau 3.727 iugare cadastrale de teren agricol. Comuna apartinea de Judecatoria Satu Mare, telegraful cel mai apropiat se afla la Seini.
Din initiativa presedintelui Despartamantului Satmar-Ugocea al „ASTREI", Preotul-Protopop George Suta din Borlesti, în Ardusat începe cursul de alfabetizare a adultilor în iarna anului 1908.
O sarbatoare de suflet a avut loc în Ardusat în ziua de 11 august 1912 cand s-a tinut Adunarea cercuala a despartamantului Satmar-Ugocea. Oamenii locului au avut prilejul sa asculte înflacarate cuvantari ale preotilor si învatatorilor ce formau acest despartamant.
La 28 iulie 1914 se declanseaza Primul Razboi Mondial. Austro-Ungaria declara razboi Serbiei. În acest cataclism european îsi vor pierde viata circa 20 milioane de oameni printre ei multi si din Ardusat, Ariesul de Camp, Coltirea.
Dupa 1918, Ardusatul a devenit secretariat cercual avand în subordine satele: Aciua, Ariesul de Camp si Buzesti, iar din 1922, Ardusatul a facut parte din cercul electoral Baia Mare.
În evolutia satului, s-au remarcat urmatoarele momente:
• 1877 - construire biserica din lemn;
• 1900 - construire scoala veche (langa biserica);
• 1917 – este turnat clopotul cel mare al bisericii
• 1960 - construire cooperativa de consum (magazin);
• 1967 - satul nu era electrificat; satul avea meseriasi: 6 dulgheri, 1 tamplar, 12 zidari, 2 croitori;
• 1970 - construire scoala actuala.
Între anii 1917-1935 biserica de lemn a satului este mistuita de foc, iar la initiativa credinciosilor si bunului lor pastor începe construirea actualei biserici din caramida în anul 1931 lucrare care va fi finalizata în anul 1935. Sfintirea bisericii are loc în anul 1948 de catre Episcopul Oradiei Nicolae Popovici.
Dintre preotii slujitori ai bisericii din Ariesu de Cîmp putem aminti pe urmatori
• Gratian Paul 1962
• Salajan Ioan 1962-1969
• Madar Mihai 1970-1973
• Andrei Lazar 1974- 1978
• Cadar Savin 1978 – 1983
• Garda Ovidiu 1983- 1999
• Nechita Marius 1999 – 2009
• Stoica Calin Bogdan 2009 -
Data de 1 ianuarie 1999 reprezinta pentru parohia Ariesu de Camp o data importanta avînd în vedere ca începînd cu aceasta data comunitatea ortodoxa din Ariesu de Camp se organizeaza ca parohie de sine statatoare,cu preot slujitor constant la altarul bisericii, în persoana parintelui Marius Nechita pana la aceea data biserica fiind filie a parohiei Coltirea.
Începînd cu luna iulie a anului 2009, în parohia Ariesu de Camp este numit un alt preot paroh, Stoica Calin Bogdan, odata cu transferul parintelui Marius Nechita la Parohia. ,,Înaltarea Domnului” din Baia Mare.