GARDANI

______________________________________

Pr. TOHATAN COSMIN ALIN,

ISTORIC

Localitatea Gardani este situata pe Valea Somesului intre localitatile Farcasa si Salsig pe drumul ce duce spre zona Codrului si orasul Zalau.
Localitatea Gardani este atestata documentar din anul 1424 satul fiind asezat pe locul numit „ Colibi" pe Valea Godinesei, numarand 46 de familii.
Din anul 1700 se muta din locul numit „ Colibi" si aici isi construiese o biserica nu prea mare, unde la scurt timp ea este vanduta la Arduzel, astazi monument istoric. Credinciosii construiese din nou o biserica si la scurt timp este demolata si reconstruita pe locul actualei biserici.
Fiind construita cu o fundatie foarte slaba,biserica a inceput sa primeasca igrasie si sa se fisureze fiind in pericol de a se darama.
In anul 1981 Pr. Dodea Vasile incepe construirea Bisericii actuale, primind un aviz de reparatie.
Autoritatile de atunci amendeaza parohia cu suma de 5000 lei pentru ca nu s-a respectat avizul.
In anii 1989-1991 se picteaza in tehnica fresca de catre Pictorul Lucian Gabriel Dogarescu din Bucuresti.
Din data de 1 mai 1989 am preluat aceasta parohie unde am continuat lucrarile.
S-a continuat pictura, sa-u montat lambriuri, s-au montat 5 candelabre, s-au montat bancile, s-a construit un gard de piatra si marmura.
Biserica este dotata cu 3 clopote instalate la curent si incalzita cu Radiante pe gaz.