<inapoi>

VALEA BORCUTULUI BAIA MARE,

Scurt Istoric

Odata cu descoperirea unui filon aurifer de catre Pocol Alexiu de Lozna Mare,Valea Borcutului a devenit o zona miniera importanta, în acelati timp cunoscând o dezvoltare fulgeratoare. Dupa ce marele patron de mine, Alexiu Pocol, împreuna cu sotia sa Maria s-au mutat pe Valea Borcutului, construind un vestit castel, în anul 1903/1904 acettia construiesc Biserica cu hramul “Adormirea Maicii Domnului” - Valea Borcutului, prima destinatie a acestei bisericute fiind aceea de capela pentru comunitatea de mineri care s-a stabilit în aceasta zona.

Bisericuta a fost filie a mai multor parohii, dintre care amintim: Biserica “Adormirea Maicii Domnului” din Baia Mare (fosta Catedrala de pe Baia Sprie), Biserica “Sfintii Apostoli Petru ti Pavel” - Valea Rotie din Baia Mare, Biserica “Înaltarea Sfintei Cruci” din sat Sasar. În anul 1970, o data cu numirea preotului Balan Gheorghe la acest altar, Biserica primette statut de parohie. Dupa câtiva ani preotul Tefan Liviu este numit preot paroh, apoi din 1978 pana în 1992 parohia este pastorita de un ilustru slujitor, parintele Borca Vasile. În timpul pastorii sale Bisericii i s-a adaugat un pridvor, s-au adus multe îmbunatatiri interiorului Bisericii, s-a construit o capela mortuara aferenta cimitirului parohial ti s-au început lucrarile zidirii unei case parohiale, casa care a fost finalizata de parintele Onea Augustin, succesorul parintelui Borca Vasile, care a adus de asemenea multe îmbunatatiri Bisericii ti care din anul 1999 a înfiintat o noua parohie, construind Biserica cu hramul “Sfântul Mucenic Dimitrie”. Ultimul preot paroh a fost parintele Rotca Adrian, preot care, la fel ca ti predecesorii sai, a adus multe îmbunatatiri Bisericii ti a bunurilor imobile aferente parohiei, care din anul 2011 slujette la Biserica Sfântul Gheorghe cel Nou din Bucuretti.

<inapoi>