LAPUSEL

TUR VIRTUAL AL BISERICII

______________________________________________

Pr. Marchis Vasile

Satul Lapusel este situat pe soseaua Baia Mare – Cluj Napoca, la 8 km de Cetatea de Piatra. Inceputul satului Lapusel este acoperit in praful copitelor de cai a migratorilor, pentru ca primele date care atesta dainuirea satului – de la anul 1547 – nu sunt relevante ca numai de atunci dainuieste satul nostru. La fel viata crestina – se pierde in negura vremurilor. Primele date despre existenta unei biserici in satul nostru dainuie doar din anul 1786 – bisericuta de lemn care a dainuit pana in anul 1894, cand s-a tarnosit actuala biserica de aici. Datele despre slujitorii Sfantului Altar din Parohie sunt mult prea putine in concordanta cu realitatea. Astfel, dintre acesti slujitori ii mentionam pe:
Preot Ioan Bohater
Preot Ioan Branzei
Pc. Preot Aurel Gliga
Pc. Preot Protopop Ioan Filip
Din anul 2001 slujeste in aceasta parohie Pc. Preot Vasile Marchis.