URMENIS

_____________________________________________

Pr. Sfara Gheorghe

SCURT ISTORIC

În documente, localitatea este consemnata înca din 1391 sub denumirea Ormenies. Din acelasi an este atestata si de catre Coriolan Suciu, sub denumirea: Ermeinis.
Etimologia termenului provine probabil, din forma de plural a substantivului urma, dar este o posibila explicatie si de la verbul a urma, în sensul ca satenii s-au urmat unul pe altul când au fugit de navalitori.
Conform documentelor, la 1592, el a apartinut, prin donatie regala, voievozilor Drag si Balc. Aflam consemnat ca pânp la 1549, el a apartinut lui Dragfi (probabil Drag), întrucât în acel an satenii platesc impozit, vaduvei lui.
La 1566, satul apare înscris în urbarii sub stapânirea lui Damian Pop. Satul era în mare parte de iobagi, deoarece actele consemneaza ca la 1612 ei ajung în fata unei comisii de litigiu la Arinis. Actele vorbesc ca situatia lor grea i-a determinat sa fuga adesea, parasindu-si gospodariile. Astfel la 1689, numarul gospodarilor parasite ajung la 6. Satul a avut mult de suferit de pe urma invaziei turcesti, ajungând în 1720 sa fie pustiit în întregime. La 1805, actele vorbesc despre o rascoala a nobililor, la care îsi înscriu participarea mai multi tarani liberi printre care si batrânul Bancos Ionut, care era orb.
În privinta bisericii, se stie ca pentru prima oara ea a fost ridicata, pe locul actual de peste vale si cea din lemn cu pictura pe pânza. Primul preot care i-a slujit altarul a fost Ion Gherasim. La 1600 a fost ridicata o alta biserica tot din lemn în mijlocul satului a carei existenta a durat pâna în 1912, era sub forma de corabie având partial pictura. La altarul ei s-au perindat în acel rastimp preotii Pop Petru – 1650; Vaida Petru – 1700; Vaida Gheorghe – 1750; Vasvari Vasile – 1800; Caba Petru – 1870.
La 1750 documentele vorbesc de existenta bisericii care era sustinuta de 132 de credinciosi care aveau si un preot „Umblatori” (navetist). Conform documentelor, la 1890, aflam ca numarul credinciosilor se ridica la 578.
Între anii 1870-1921, a slujit altarul bisericii din Urmenis ariniseanul Sabau Stefan, preotul care a ridicat actuala biserica din zid, având forma de corabie cu pictura partiala în ulei.
Între 1921-1971, a slujit altarul bisericii preotul Ioan Bancos din localitate. Acestuia i-a urmat preotul Vasile Bancos din Baita de sub Codru. Sub pastorirea lui s-au efectuat reparatii interioare si exterioare la biserica, s-a construit casa parohiala cu anexele ei si s-a sfintit biserica în 1975 la 19 octombrie cu hranul „Sfântu Dumitru” de catre Înalt Prea Sfintitul Arhiepiscop Teofil Herineanu, secondat de un sobor de preoti, protopop al Baii Mari fiind, Carol Pop.
Odata cu pensionarea Preacucernicului Parinte Bancos Vasile, in iunie 2012, a fost numit Paroh la Parohia Urmenis Preacucernicul Preot Sfara Gheorghe-Marius.