ACIUA

• preot paroh HERTEG ANTONIO CIPRIAN,
  • Data nasterii 08.05.1981 loc. Baia Mare, jud. Maramures, studii superioare,
  • Aresa si telefon Parohia Ortodoxa Romana Aciua Tel: 0743-903.509
  • Hramul “Sfantul Dumitru”
  • Data construirii 1885
  • Materialele din care este construita -din caramida

Credinciosi –nr.suflete: 129

ISTORICUL PAROHIEI ACIUA

Localitatea Aciua este situata pe malul stâng al Somesului si se învecineaza spre nord cu localitatea Cicârlau si satul Bârgau, asezate pe malul drept al Somesului, la sud-est comuna Ardusat, la sud cu Borlestiul iar la vest cu comuna Pomi, de care apartine din punct de vedere administrativ.
     De la biserica actuala pâna la râul Somes, cu zeci de ani în urma, era o distanta apreciabila cu gradini si case linistite. Azi, dupa marea inundatie din 1930, acel teritoriu dintre biserica si Somes a fost nimicit, astfel râul trece prin imediata apropiere din spatele bisericii.
     Numele acestei asezari este pur românesc si vine de la sensul verbului „a se aciua” ceea ce înseamna „a gasi refugiu”, “a gasi adapost”, “a se pripasi”.
     Satul are o vechime considerabila datând din secolul al XIII-lea. Numele lui este legat si de faptul ca aici s-au asezat oameni scapati din pribegie, în urma navalirilor migratoare.
     Toti locuitorii acestei asezari sunt români de religie greco-catolica pâna în 1948, dupa care au trecut la ortodoxie.
     În anul 1936 satul numara 583 de suflete printre care si 2 evrei. Astazi satul numara 129 de suflete.
     În trecutul îndepartat localnicii au avut doua biserici de lemn; cea de azi este din caramida.
     Prima biserica din lemn nu se stie când a fost construita, dar se stie ca a fost incendiata de tatari în anul 1717.
     La a doua biserica din lemn, construita dupa acel dezastru nu se stie anul exact, dar se stie ca a fost demolata si materialul vândut în anul 1862, anul în care s-a construit actuala biserica. Ea a fost zidita cu cheltuiala credinciosilor si a costat atunci, conform actelor, 3.500 de florini.
     Ultima biserica de lemn a avut un iconostas foarte frumos, sculptura în tei si o iconografie bizantina. În 1862, când s-a demolat biserica, acesta a fost pastrat iar unele bucati din el au ajuns la biserica din Ruseni de lânga Satu Mare. În anul 1936, o oarecare familie Pop, din Satu Mare, recupereza toate piesele iconostasului de la Aciua si Ruseni si le expun în capela zidita pentru funeraliile familiei lor.
     Actuala biserica a fost construita în timpul preotului Vasile Katoca, paroh la Borlesti, între anii 1846-1888. Este frumos pictata si are trei clopote în turnul bisericii.
     În anul 1927 a fost renovata în întregime pentru suma de 200.000 lei din contributia credinciosilor în timpul preotului Vasile Barbul.
     Sfintirea bisericii s-a facut atunci de catre episcopul Dr. Valeriu Traian Ferentiu al Oradiei, ocazie cu care s-a mutat hramul bisericii la sarbatoarea Sfântului Dumitru.
     În anul 1946 biserica a fost din nou renovata, costând 8 milioane în timpul pr. Ioan Medan.
     În anul 1987 s-a realizat un nou iconostas sculptura în lemn de stejar executata de mesterul Stefan Mac din Seini, iar în primavara anului 1989 s-a executat o noua si frumoasa pictura.
     În anul 1990 biserica a fost sfintita de catre P.S. Iustinian Chira al Maramuresului si Satmarului.
     Printre preotii de la Borlesti care au slujit si în Aciua amintim:
1840 – 1846 Pr. Nicolau Maior
1846 – 1888 Pr. Vasile Katoca sb care s-a zidit actuala biserica.
1888 – 1896 Pr. Eugen Katoca
1896 – 1904 Pr. Ioan Ciceronescu
1904 – 1915 Pr.George Suta
1915 – 1923 Pr. Coriolan Ternovan
1923 – 1948 Pr. Vasile Barbul
1948 – 1984 Pr. Filip Glodan – fiu al satului
1984 – 1994 Pr. Petru Balta
1994 – 1997 Pr. Moise Tineghes
1997 – 2002 Pr. Cristian Peteri
     În anul 2002 se înfiinteaza parohie, de atunci fiind preot Aurelian Romulus Mic.