OCOLIS

• Biserica de zid „Adormirea Maicii Domnului” – 1850,
  • 348 credinciosi

Pr. Tura Olimpiu-Calin

Numele acestui sat asezat pe malul drept al raului lapus vine de la faptul ca in urma cu cateva sute de ani o padure mare de stejari taia drumurile spre partea centrala a zonei chioar si cotitura se facea tocmai in dreptul acestei localitati ,adica se ocolea de unde si denumirea satului de,,ocolis’’.
Era si un loc prielnic de refugiu si adapostire a iobagilor romani fata de crunta exploatare si nedreptatire a stapanirii feudale locale . Dupa unele registre matricole prin anul 1824 aici a existat o biserica de lemn ,dar nu se cunosc imprejurarile prin care a disparut.cert este ca a existst o comunitate religioasa cu mult timp inainte . O certifica inscriptia de pe un clopot a anului 1768 ,apoi existenta unor carti de cult de la mijlocul sec 18 .
Actuala biserica de piatra dateaza de la anul 1848 si are hramul adormirea maicii domnului
In decursul anilor biserica a suferit mai multe reparatii deoarece prezenta crapaturi adanci din cauza alunecarilor de teren si a apei de suprafata ea neavand o fundatie bine consolidata .dupa ce a fost catalogata cu titlul de parohie,findca fusese filia satului nou de jos ,in vremea pastorii preotului tura ioan in anul 2002 a fost legata de jur imprejur cu jug metalic si bare de torsiune dar tot au aparut crapaturi .
Din anul 2005 a fost numit preot paroh tura calin ,iar in timpul slujirii sale afost consolidata prin turnarea unei centuri de beton dupa ce au fost facute sapaturi de jur imprejur pana la talpa bisericii ,cat si sus s-a turnat o centura de beton .
A fost renovata atat in interior cat si in exterior urmand a fii pictata in viitorul apropiat .
A fost vopsit si turnul si acoperisul bisericii