TATARASTI

Parohia Tatarasti
Protopopiatul Ortodox Satu Mare

“ Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil”

Pr. Libotean Florin

• Aresa si telefon Parohia Ortodoxa Romana Tataresti
  • Hramul "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil"
  • Data construirii 1810
  • Materialele din care este construita -din caramida si ciment

Credinciosi –nr.suflete: 652

Istoricul Parohiei Ortodoxe Romane
TÃTÃRESTI

Satul TATARESTI este situat în sud-estul judetului Satu- Mare, având un relief alcatuit din zona putin deluroasa, facând parte din poalele Codrilor. Administrativ apartine de Comuna Viile Satu-Mare având vecinatati, la rasarit satele Necopoi si Tireac, la apus Ruseni, la nord Hrip, iar la sud-vest Viile Satu-Mare.
     Comunicarea cu acest sat se face pe drumul care uneste orasul Satu-Mare, cu satele Amati, Ruseni, Tataresti, Necopoi, Homorodul de Jos, Homorodul de Mijloc, Homorodul de Sus si Solduba.
     Prima documentare scrisa a localitatii apare în anul 1411, în lucrarea scrisa de Baravski Samu “Szatmar Varmegye” unde la pag. 147 Tatarestiul apare mentionat sub denumirea de ”possession Valahis Reesthelek intra terminos”, “possessionis Hyryp”. În anii care urmeaza este numita numai cu numele maghiar, dar în anul 1828 istoricul Nagy la pag. 369 a lucrarii sale despre localitati, numeste satul cu numele de Teteressty iar Fenyes numeste satul Teteresty. În sec. al xv-lea localitatea trece în proprietatea Dragosestilor (Familia româneasca Dragos, înobilata de maghiari cu numele de Dragfi). Dar în cea mai mare parte a vremii Tatarestiul a fost mentionat ca posesiune a cetatii Satmar {1555-1711}. De la 1711 domeniul localitatii este împartit între cetatea Satu-Mare si familia Karolyi {Karolyi Alexandru si Karolyi Alois} care pâna la mijlocul sec.XIX-lea stapânea partea de hotar “Pusta Tyreac”.
     O conscriptie urbariala (din jurul anului 1600) arata ca românii din “posesiuniile” satmarene erau organizati în voievodate. Astfel de voievozi erau la: Gerausa - Georghius Lihor 1609, Tataresti - voievodul Simion 1635; Ardud - Michael Popp 1769; Ruseni - Ioan Suciu 1775.
     Continuitatea si organizarea româneasca pe aceste locuri este demonstrata si de denumirile românesti care apar în primele lucrari cadastrale ale administratiei Austro - Ungare ; Dealul Tatarilor, Barcut, Câmpul Mare, Cremenisti, Taparoi, Dealul Morii.
     Ocupatia principala a localniciilor era agricultura, pastoritul si lemnaritul. Portul (pâna în jurul anului 1920) era cel al românilor ardeleni: baarbatii - opinci, cioareci, pieptar si caciula: vara purtau gaci si clopuri de paie. Femeile - opinci, gubita si spacel, poale ”cu coltisori” si naframa.
     Pe teritoriul acestui sat a fost o biserica veche de lemn care s-a demolat când s-a construit actuala biserica. Prin sec.al XVII-lea a existat o biserica si mai veche din lemn, dar numai din istoria orala se stie despre ea. Actuala biserica este din caramida si piatra si este construita prin anul 1814 si pictata de catre Prof. Schnell din Satu-Mare în 1956.
     Parohia are casa parohiala construita în 1968-1970.
     Astazi, satul are 250 familii, 600 de credinciosi (220 tigani) majoritatea sunt ortodocsi (doar 4 familii baptiste).
     Evenimentele importante petrecute în ultimii ani:
-în anul 1998, biserica si casa parohiala au fost renovate în exterior iar la slujba de binecuvântare a lucrarilor au participat P.S.Justin Sigheteanu si P.S. Dr. Ioan Mihaltan al Oradiei;
-în anul 2000, dupa lucrarile de renovare interioara si exterioara, a fost târnosita biserica din Tireac, filie a parohiei Tataresti de catre P.S. Justin Sigheteanu;
-în anul2001 P.S. Justinian Chira a slujit Liturghia Arhiereasca cu prilejul renovarii monumentului eroilor din centrul satului (camin, scoala);
-în anul 2002 luna noiembrie, P.S.Justin Sigheteanu a participat la slujba de înmormântare a Pr. Orha Alexandru care a slujit 16 ani în parohia noastra.
Despre preotii care au slujit în aceasta parohie se stie din actele parohiale:
-Pr. Ioan Madarasu, 1848 – 1857; -Pr. Mihai Chirila, sfârsitul anului1857;
-Pr. Sabou Andrei, 1858; -Pr. George Leucutia, 1858 – 1861;
Între anii 1861 - 1872 se perinda urmatorii preoti:
-Simeon Antal, George Leucutia, Mihail Chirila; -Pr. Ioan Erdeli, 1872 – 1898;
-Pr.Georgiu Muresan, Coriolan Ternovean, Iosif Mihalca suplinitori pâna în 1899;
-Pr. Iosif Grama, 1899 – 1906;
-Pr. Cornel Ghitta, 1906 - 1922;
-Pr. Emil Ghitta, 1922 - 1925; -Pr.Vasile Basti; 1925 - 1935; -Pr. Iosif Cavasi, 1935 – 1938; -Pr. Iosif Pantis, 1938 – 1948; -Pr.Teodor Rusu, 1948 – 1953; -Pr. Pop Andrei, 1953 – 1979; -Pr. Orha Alexandru, 1979 – 1995; -Pr. Sorin Bota, 18 noiembrie 1995 - pâna azi;